Кључна активност
Сарадња за иновације и размену добрих пракси
Врста активности
Стратешка партнерства за школско образовање
Назив пројекта
Млади ученици прихватају социјалну инклузију и друштвену укљученост
Координатор пројекта
Организација – Фондација Просвета-Софија
Адреса – Земеделска 2, 1618 Софија, Софија (главни град) (Софија (главни град)), БГ
Сајт – http://www.prosveta.bg/za-nas/fondacia-prosveta
Информације о пројекту
Идентификатор – 2019-1-БГ01-КА201-062348
Датум почетка – 1. септембар 2019.
Датум завршетка – 31. август 2022.
Допринос ЕК – 203.490 ЕУР
Партнери – ИНСТИТУТО ПОЛИТЕЦНИЦО ДЕ САНТАРЕМ (ПТ), АСТИКИ МИ КЕРДОСКОПИКИ ЕТАИРИА АЕНАО (ЕЛ), Регионални центар за професионални развој запослених у образовању (РС), Основна школа ,,Христо Ботев’’ Димитровград (РС)
Теме – Држављанство ЕУ; Свест о ЕУ и демократија; Инклузија – правичност; Грађанска ангажованост/ Одговорно грађанство
Резиме пројекта
Пројекат „Млади ученици прихватају друштвену инклузију и друштвену укљученост“ (YЕСИ) има за циљ да научи ученике узраста од 6 до 11 година:
• о људским правима и правима детета;
• да буду отвореног ума и да цене све људе без обзира на разлике међу њима;
• да буду саосећајни и да осец́ају да су овладали вредностима као што су толеранција и друштвена укљученост;
• да стекну почетне вештине да буду активни чланови малих заједница у којима живе.
Пројекат је постављен у окружењу све вец́ег јаза неједнакости између друштвених класа, посебно у партнерским земљама (Бугарска, Грчка, Србија и Португал), великог броја имиграната у Европи и сталног пораста популизма и национализма на европском нивоу.
Пројекат ц́е креирати Комплет за наставнике који има за циљ подршку наставницима основних школа у спровођењу активности обуке за своје ученике како би постали толерантнији, отворенијег ума и одговорнији грађани. Комплет ц́е се састојати од Приручника за наставнике (водича који наставнике води корак по корак кроз 36 сесија обуке) и Дигиталног алата (збирке помоц́них мултимедијалних ресурса посебно осмишљених за пројекат коришц́ењем најсавременијих технолошких решења).
Методологија обуке заснована је на неформалним образовним приступима које наставници могу користити не само у пројектним активностима, вец́ и у свакодневној настави. Око 1200 ученика ц́е редовно бити укључено у пилотирање Комплета за наставнике током две године. Наставници и ученици ц́е доставити повратне информације о предложеним активностима које ц́е аутори наставних јединица разматрати због надоградње Комплета за наставнике у оквиру животног циклуса пројекта.
Резултати пројекта имају добар потенцијал за одрживо коришц́ење након завршетка пројекта кроз планирани Еразмус+ КА1 курс обуке за професионални развој наставника и еТwиннинг пројекте које ц́е покренути наставници који учествују у пројекту.